Tickets
Trio “Fabel” koncertprogramma “Kino atspulgi” Ēriks Ešenvalds – Trio "Atspulgi ūdenī" klarnetei (okarīnai un zvaniņiem), čellam un klavierēm Gabriels Forē – Trio klarnetei, čellam un klavierēm op. 120 Andris Vecumnieks – Fabel Cinema Fantasy Nino Rota – Trio klarnetei, čellam un klavierēmGeorgs Pelēcis – Lirisks triptihs par latviešu tautasdziesmu tēmām Programmas izvēli rosināja vēlme paskatīties uz kinomūziku no cita skatupunkta – nevis kā uz kinolenti papildinošu elementu, skaņu celiņu, dārdošu Holivudas blokbāsteru tēmu kopumu, bet kā uz septīto mūzu, kura var raisīt jaunas asociācijas.
Koncerta programmu veido kinomūzikas meistara Nino Rotas, romantisma piestrāvotā franču meistara Gabriela Forē un meditatīvā Ērika Ešenvalda mūzika. Tā būs kontrastiem piesātināta kamermūzikas programmu, ko papildinās Romāna Drica veidotās video projekcijas.Ērika Ešenvalda (1977) Trio klarnetei, čellam un klavierēm "Atspulgi ūdenī" pirmatskaņojumu piedzīvoja 2008. gadā. Ēriks Ešenvalds ir viens no vadošajiem Latvijas vokālās mūzikas skaņražiem, starptautiski atzīsts latviešu komponists, kurš pats par skaņdarbu "Atspulgi ūdenī" saka tā: "Ezera ūdens virsmā vīd klusa un trausla spoguļošanās. Vēja šūpināta un debess klājuma dominējoša impresija. Vai tie būtu klostera mūri vai nogāzē snaudošs ganāmpulks, vai ūdensputni – tie ir atspulgi, nesti uz ūdens pleciem."
Smalkā franču komponista Gabriela Forē (1845 - 1924) Trio op. 120 ir komponista vēlīnā kompozīcija. Skaņdarba pirmatskaņojums notika komponista 78. dzimšanas dienā, laikā, kad komponists jau divdesmit gadus cieta no straujas dzirdes pasliktināšanās. Gabriels Forē savu skaņdarbu sākotnēji plānoja rakstīt klavierēm, čellam un klarnetei, bet vēlāk pārdomāja un palika pie klasiskā klavieru trio sastāva ar vijoli.
Šajā koncertā “Trio Fabel” atskaņos minēto skaņdarbu ievērojamā klarnetista Eduarda Brunnera pārlikumā klavierēm, klarnetei un čellam. Forē skaņdarbs ir piesātināts ar melodiju vijumiem un bagātīgām harmonijām, tas ir emocionāli piesātināts un piepildīts ar franču mūzikai raksturīgo niansētību. Itāļu komponists Nino Rota, ko pazīstam galvenokārt kā izcilas kinomūzikas autoru, rakstīja mūziku gan amerikāņu, gan itāļu filmām, tomēr visvairāk ir pazīstams ar skaņu celiņiem Federiko Fellīni filmām, jo itāļu filmu meistars paļāvās uz Rotas kompozīcijas māku gandrīz visās savās filmās. “Trio klarnetei, čellam un klavierēm” pirmās daļas kadence atsauc atmiņā Johanu Štrausu dēlu, bet otrā daļa piedāvā ļoti melodisku, ar operiskām garšām piesātinātu skaņu buķeti, ko iekrāso Rotas īpatnējais rokraksts. Fināla daļā kinomīļi varētu saklausīt asociācijas ar Rotas filmu mūziku, turklāt humora pilnais posms atsauks atmiņā kādu no Fellīni filmu trakajām ainām.Pandēmijas sākumā kļuva skaidrs, ka šis laiks ir ļoti svārstīgs, raisa pārdomas un tādēļ “Trio Fabel”mūziķi uzrunāja 5 dažādu paaudžu un atšķirīgiem rokrastiem apveltītus latviešu komponistus. Pamazām klausītājiem tiks atklātas šīs kompozīcijas, kas apcer idejas par identitāti, klātbūtni un piederību kādai vietai. Programmas noslēgumā, kā pirmo no piecām, ansamblis klausītāju uzmanībai piedāvās Georga Pelēča “Lirisku triptihu par latviešu tautasdziesmu tēmām”.
TRIO FABEL.
Latviešu jaunie mūziķi – klarnetiste, Lielās Mūzikas balvas 2018 laureāte Anna Gāgane, čellists Kristaps Bergs un koncertējošā pianiste Linda Leine – ir apvienojušies un izveidojuši Trio FABEL ar mērķi klausītājiem piedāvāt dažādus laikmetus aptverošas kamermūzikas programmas.
Draugi mūzikā un dzīvē – visi trīs mūziķi ir skolas laika draugi, kas jau sen lolojuši sapni muzicēt trijatā, un 2019. gadā beidzot radās iespēja to darīt. Lai arī katrs no viņiem ir apveltīts ar savu skatījumu uz mūziku, viņu dažādie temperamenti savijas vienotā skanējumā. Svarīga šķautne ansambļa darbībā ir sadarbība ar komponistiem un jaundarbu pasūtīšana. Pirmajā koncertprogrammā, kas izskanēja 2019. gada novembrī, trio FABEL atskaņoja Ludviga van Bēthovena, Johannesa Brāmsa mūziku un īpaši ansamblim veltītu latviešu komponistes Evijas Skuķes skaņdarbu “Š.”.
Domājot par otro koncertprogrammu, mūziķi nolēma to veidot, atsperoties no idejas par kino mūziku. Šim koncertam tika uzrunāts komponists Andris Vecumnieks, kura skaņdarbs Fabel Cinema Fantasy skanēs līdzās Gabrielam Forē, Ērikam Ešenvaldam un Nino Rotam.
Kristaps Bergs savas mūziķa gaitas uzsāka Emīla Dārziņa Mūzikas skolā. 2006. gadā Kristaps tika uzņemts prestižajā Vīnes Mūzikas un Mākslas Universitātē, kur viņš studēja pie profesoriem Heinriha Šifa Reinharda Latzko. Viņš ir dzimis mūziķu ģimenē un tandēmā ar čellu Kristapam bijusi iespēja uzstāties daudzās pasaulē prestižākajās koncertzālēs – Kārnegijā zālē Ņujorkā, Volta Disneja zālē Losandželosā, Vīnes Musikverein, Vīnes Konzerthaus, Amsterdamas Concertgebouw, Karaliskajā Alberta zālē Londonā un Tokijas Santori zālē.Kristapam ir sadarbojies ar tādiem izciliem māksliniekiem kā Andris Nelsons, Heinrihs Šifs, Ida Hendele, Reinhards Latzko, Natālija Prišepenko, Pēteris Vasks, Džovanni Sollima, Helmuts Lahenmans un citi. Kopš 2016. gada septembra Kristaps izpilda čellu grupas koncertmeistara pienākumus Briseles Filharmonijas Orķestrī.
Rīdziniece Linda Leine pēc studijām Latvijā izglītību turpinājusi Hamburgā, Lībekā un Rostokā un kopš 2010. gada dzīvo un koncertē Vācijā. Linda ar lielu aizrautību spēlē ar dziedātājiem un 2015. gada sākumā ar dziedātāju Piu Davilu ieguva 3. vietu un žūrijas atzinību kā dziesmu duets (Liedduo) starptautiskajā konkursā "Francis Šūberts un mūsdienu mūzika" (Franz Schubert und die Musik der Moderne) Grācā, Austrijā. Savukārt 2016. gadā abas mūziķes bija laureātes konkursā "Aizliegtā mūzika" Šverīnē, Vācijā.No 2011.-2021. gadam spēlēja klavierduetā ar Darju Maršiņinu. Duets uzstājies Vācijā, Itālijā, Čehijā, ASV, kā arī tika uzaicinātas uz "Šūbertiādi" Austrijā uz meistarklasēm pie klaviermūzikas metra Andrāša Šifa. Ar savu debijas albumu “Šūberts-Stravinskis-Vasks” duets 2019. gadā tika nominētas divās kategorijās prestižai Opus Klassik balvai Vācijā. Linda Leine kā kamermūziķe un soliste ir piedalījusies Latvijas Radio “Klasika”, NDR,WDR, SWR un BR radio ierakstos.
Klarnetiste Anna Gāgane mūziķes gaitas uzsākusi Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā pie Gunāra Kļaviņa, turpinot izglītību Gunta Kuzmas vadībā Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, Sabīnes Maijeres un Rainera Vēles klasē Lībekas Mūzikas augstskolā, kā arī absolvējot divas maģistrantūras studijas Fransuā Bendas klasē Bāzeles Mūzikas augstskolā. Anna guvusi panākumus vairākos starptautiskos konkursos, saņēmusi Lielo mūzikas balvu 2018 kategorijā Jaunais mūziķis un novērtēta ar Šveices valdības izcilības stipendiju.Kopš 2019.gada oktobra Anna ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra klarnešu grupas koncertmeistara vietniece un darbojas kā pasniedzēja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Līdztekus spēlei orķestrī Anna iesaistās dažādos orķestra un kamermūzikas projektos, pirmatskaņo jauno komponistu darbus un regulāri uzstājas kā soliste gan Latvijā, gan Šveicē.
Organizer: Saulkrastu kultūras centrs